
Airshade Prototype Masdar City in Masdar City, Abu Dhabi
Concept: Airshade Technologies | Opdrachtgever: Arup en Masdar City | Oplevering: augustus 2023 op locatie, testperiode loopt nog door| Ontwerp paviljoen en patroon panelen: Nikola Znaor Architects
Prototype:
Toepassing: Airshade Technology in een prototype ontwerp van Arup
Materiaal: frame gegalvaniseerd staal
Systeem en sensoren door Airshade Technologies
Panelen:
Product: MD Formatura in speciaal patroon
Hoeveelheid: vier panelen, waarvan twee beweegbaar
Materiaal: aluminium
Oppervlaktebehandeling: poedercoating (2 panelen), anodisatie (2 panelen)
Beweegbare zonwering, aangedreven door lucht
In de woestijn van Abu Dhabi, op de 10MW zonnefarm van Masdar City, gaan de MD Formatura panelen van het Airshade Prototype elke ochtend dicht om in de loop van de nacht weer open te gaan. Zonder elektriciteit. Helemaal vanzelf. Aangedreven door lucht, die in een tank is gevangen. De lucht in de tank wordt opgewarmd door de zon, waardoor een druk ontstaat die de panelen doet bewegen. Dat is het gepatenteerde concept van Airshade Technologies, dat op deze locatie wordt getest en blijkt te werken.
Gepatenteerd concept
Airshade Technologies is het gepatenteerde concept dat door architect Nikola Znaor werd bedacht en inmiddels vele innovatieprijzen heeft gewonnen. Voor ontwikkelaar Masdar City in Abu Dhabi ontwierp Nikola Znaor Architects een paviljoen met driehoekige panelen die volgens de Airshade technologie elke ochtend sluiten en na zonsondergang weer opengaan. Maar voordat een volledig paviljoen in opdracht werd gegeven, besloot Masdar City eerst een testopstelling te laten maken.
Prototype
Ingenieursbureau Arup maakte in samenwerking met Airshade Technologies het ontwerp voor het prototype en liet het door Metadecor bouwen: in een gezamenlijk ontwikkelproces werkten de ingenieurs van het Facade Team van Arup en Airshade Technologies nauw samen met de ingenieurs van Metadecor. In de werkplaats in Kampen werden de eerste tests en aanpassingen gedaan (in aanwezigheid van Airshade Technologies en Arup) voordat het prototype werd verscheept naar Abu Dhabi. Daar werd het in augustus 2023 in de woestijn op vier sokkels geplaatst en begon de monitoring van het systeem.
Testperiode
Na een testperiode van een half jaar (de hete zomer, het warme najaar en de zwoele winter) is het vertrouwen in het systeem zodanig, dat Masdar City het concept naar buiten heeft gebracht. Ook voor andere projecten zijn de geleerde lessen met dit prototype inzetbaar om gevels, pergola’s, paviljoens te voorzien van bewegende zonwering die door lucht is aangedreven. We zijn als Metadecor bijzonder trots dat we hebben mogen meewerken aan dit project, omdat het een concept is met hoge toekomstwaarde: de reductie van operationele C02 is niet alleen door de aandrijvingsmethodiek aanzienlijk. Permanente buitenzonwering levert sowieso een gunstige bijdrage aan deze reductie. Een bewegende permanente buitenzonwering, waarmee daglicht wordt gefilterd op de momenten dat de zon te fel is en aangedreven door lucht en zon, is een win-win-win-oplossing.
Europees klimaat
Metadecor kan daarbij ook aankondigen dat de samenwerking met Airshade Technologies voor de Europese markt is ingezet met de ontwikkeling van een aantal prototypes die in de loop van dit jaar worden gebouwd en getest. Deze prototypes bestaan uit een modulair lamellensysteem en een louvresysteem, die op het Europese klimaat worden afgesteld. De eerste resultaten van de testperiode verwachten we aan het eind van dit jaar te kunnen publiceren. Met de ervaring van het Airshade Prototype in Masdar City verwachten we dat de gevels van de toekomst een stuk dynamischer zullen worden en gebouwen een stuk comfortabeler, zonder dat het elektriciteit gaat kosten.