
Foto: Gerard van Beek
KINDCENTRUM LEEUWESTEYN IN UTRECHT
Architect: BDG Architecten | Opdrachtgever: Burgland Bouw│
Realisatie in: 2022/2023 │ Impressies: BDG Architecten en Gerard van Beek
Product: MD Designperforatie
Type: MD DE130
Hoeveelheid: 825 m2
Materiaal: Aluminium
Oppervlakte behandeling: Anodisatie Alubronze03
Bevestigingssysteem: MD Mezzo (DEM111)
Speelse Gevel met Patroonperforatie
Leeuwesteyn is een nieuwe, duurzame woonwijk in Utrecht met een stedelijke uitstraling en een architectuur die verwijst naar de art deco. Deze kenmerken vormden het uitgangspunt voor het ontwerp van het kindcentrum. Het terrein, aangelegd bovenop de A2-tunnel, kent een hoogteverschil van bijna vier meter. Dit is benut door een getrapt ontwerp te maken met goed herkenbare entrees op beide maaiveldniveaus. Ook binnen de gebouwmassa zijn de hoogteverschillen verwerkt, wat het kindcentrum een krachtig en gevarieerd silhouet geeft. Metadecor realiseerde de gevelpanelen, poorten en balustradehekwerken met MD Designperforatie.
Foto: Gerard van Beek
Integraal karakter
De doorlopende gevelmaterialisatie en openingen over de verschillende onderdelen heen onderstrepen het samenhangende en integrale karakter van het gebouw. De gevel bestaat uit een regelmatig patroon van metselwerk in natuurlijke kleurtinten, waarin de openingen op speelse wijze zijn ingevuld met glas en geperforeerde aluminium panelen. Deze panelen zijn door Metadecor voorzien van een MD Designperforatie DE130 patroon, met T25 gaten ø15 en ø20. Het patroon is geïnspireerd op het logo van het kindcentrum.
Foto: Gerard van Beek
Licht, doorzicht en veiligheid in balans
De geperforeerde panelen zijn zowel toegepast voor gesloten (HSB) gevelvlakken als voor de ramen. Hierdoor ontstaat een boeiend spel van licht en schaduw in het interieur, terwijl het doorzicht naar buiten behouden blijft. De afstemming over de perforatie met de opdrachtgever was een zorgvuldig proces, waarbij wij hebben geadviseerd op het gebied van kindveiligheid van de perforatie. Dit heeft er in de loop van het ontwerpproces toe geleid dat is gekozen voor een fijnere perforatie met kleinere openingen, zonder concessies te doen aan de kwaliteit van de afbeeldingen in het patroon.
Foto: Gerard van Beek
De bevestiging van de panelen vond plaats met het MD Mezzo-systeem (type DEM111), waarbij de schroeven onopvallend door de perforatie zijn aangebracht.
Naast de gevelpanelen hebben we ook poorten en balustradehekwerken in hetzelfde aluminium patroon gerealiseerd.